Kumaş Laminasyon Hizmeti

Laminasyon, ısı ve basınç ile farklı yüzeylerin bir araya getirilip birleştirerek tek kullanım olarak sunulması işlemine verilen isimdir. işleminde çift taraflı yapıştırma özelliğine sahip yapıştırıcılar ile kumaşlar birbirine eklenerek tamamen tek bir katman haline gelmesi sağlanır. Özellikle ayakkabı, çanta, kemer gibi dış giyim ürünlerinde ve döşemeliklerde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Sütyen kap imalatı için ideal bir yöntem olarak kullanılır. Laminasyon uygulamasının soğuk sprey laminasyon ve alevli laminasyon olmak üzere iki farklı uygulama şekli vardır. Her iki yöntemde kumaş laminasyonunda kullanılır. Kumaş cinsine göre uygulanan yöntemlerin kendi alanında avantaj ve dezavantajları vardır. Kumaş laminasyon işleminin sağlıklı ve verimli olabilmesi için öncelikle kumaş kimyasalının çok iyi bilinmesi gerekir. Kumaşın yüzey özellikleri, konstrüksiyonu, esneme veya çekme özelliği, ısıya dayanımı, UV ve ışık dayanımı, suya ve yüksek nem oranına dayanıklılığı çok iyi bilinmelidir.

Soğuk Sprey Laminasyonun Alevli Laminasyona Göre Avantajları

Soğuk sprey, alevli laminasyona göre çok daha sağlıklı bir yöntemdir. Soğuk sprey laminasyon yüksek adhezyon sağlar. Bu yöntem ile yapılan laminasyonda hava geçirgenliği daha iyi olacağından daha sağlıklı ürünler elde edilir. Soğuk sprey ile anti bakteriyel özellik kazanan kumaş mikrop ve bakteri barındırmaz. Yıkama mukavemeti daha kullanışlı bir kullanım olanağı sunar. Soğuk sprey lamine işleminde kumaş en küçük bir ısı görmediğinden, ısı ile aktive olan polietilen, polyester gibi köpükler ve birçok kumaş türü ısı etkisinden muaf olarak işlem görmüş olur. Yüksek ısıya dayanıklı katkılara ihtiyaç duyulmadan kumaş laminasyon işlemi gerçekleştirilir. Isı nedeniyle erime gibi etkilere maruz kalmadan kumaş lamine edilmiş olur.

Alevli laminasyonda polyester süngerler kullanılır. Kullanılan proses süngerin yüzeyinde erime sağlayarak üzerine diğer ürünün yapıştırılması şeklinde uygulanır. Bu durumda %20’lik bir erime ile kalınlığında kaybolma meydana gelir. Örneğin 5 mm. kalınlığında bir ürün lamine sonrası 4 mm. kalınlığa düşer. Oysa soğuk sprey lamine işleminde ısı olmadığından kalınlık kaybı yaşanmaz ve ürün işleme girdiği kalınlıkta çıkar. Alevli laminasyonda kullanılan polyester sünger diğer sünger çeşitlerine göre daha pahalıdır. Bu nedenle lamine işlemi daha pahalıya mal olur. Soğuk sprey lamine işleminde polieter gibi istenilen sünger kullanılabileceğinden daha hesaplı olacaktır.

Kumaş laminasyon alanında her türlü lamine işlemi için firmamızdan faydalanabilirsiniz. Soğuk sprey laminasyon sistemlerimiz ile daha uygun fiyat ve sağlıklı ürünler elde ediyoruz. İsteğe bağlı olarak alevli laminasyon işlemi de yapan firmamızdan en iyi hizmeti alabilirsiniz. Yılların verdiği tecrübe ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışma prensibimiz ile her türlü laminasyon işlemleriniz için hizmetinizdeyiz. Lamine işlemleriniz için avantajlı fiyatlar ve cazip ödeme seçenekleri ile firmamızdan en mükemmel laminasyon için hizmet alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir