Kumaş Kaplama - Teknolam

İçeriğe git
KUMAŞ KAPLAMA
KUMAŞ KAPLAMA "COATING İŞLEMİ"
Kumaşlara belli özellikler kazandırmak için yapılan kaplama işlemidir. Örneğin membran kaplama buna en önemli uygulama olarak gösterilebilir. Bu ürünün kumaş yüzeyine kaplanmasıyla kumaş sıvı geçirmez özellik kazanır. Sıvı geçirgenliğini engellemek amacıyla gerçekleştirilen bu uygulama ile hasta yatağı , bebek koruyucu yatak kılıfı vb. ürünler üretilebilir.
Kumaşı farklı alanlarda kullanmak , sıvı geçirmezlik, tokluk arttırma vb. amaçlarla , EVA film, TPU Film ve membran, PVC gibi hammaddelerle kaplamak oldukça etkin bir çözümdür.
Kumaş Kaplama ve laminasyon, sağladıkları görünüş ve estetik özelliklerinden daha fazla teknik performansları ve işlevsel özellikleri ile ön tasarıya çıkan tekstil ürünlerinin imalat yöntemlerindendir. Kaplama ya da lamine kumaşların zirai tekstillerden tıbbi tekstillere, ev tekstillerinden koruyucu kıyafetlere kadar birçok kullanım kısmı yer almaktadır.
Kumaş Kaplama
Bu yollarla imal edilen kumaşların performans ve işlevsel özellikleri, kullanılan kaplama maddesine, yapılan tekniğe ve tekstil yüzeyinin yapısına ve özelliklerine göre değişiklikler göstermiştir.

Kumaş kaplamada Kullanım Alanları
Zorlu geçen hava durumları gibi çevresel etkenlerden korunmak için yağ, vaks gibi maddeler kumaş üzerine uygulanarak, geçirgenlik özelliği belirli oranlarda kısıtlanmış kumaş elde edilerek kumaş kaplama tekniği ortaya çıkmıştır.
Kumaş Kaplama Fiyatları
Laminasyon ve kumaş kaplama, teknik tekstil ürünleri imalarında kullanımda olan kumaşlara ekstra fonksiyonel özellikler kazandırmak ve kullanım alanlarını geliştirmek amaçlı uygulamada olan tekniklerdir. Çevresel etkilerden korunmak için üretilen kaplanmış kumaşlar  ve lamine edilmiş kumaşlar ziraat tekstillerinden medikal tekstillere, inşaat alanından koruyucu giysilere kadar pek çok kullanım alanına sahiptir. Bu kumaşların fonksiyonel özellikleri, kullanılan kaplama maddesine, uygulanan üretim tekniğine ve tekstil yüzeyinin yapısına ve özelliklerine göre varyasyon gösterebilmektedir.
Kaplama kumaşlar; dokuma, örme ya da dokusuz yüzey olarak üretilen kumaşın bir ya da her iki yüzeyini kimyasal bir madde ile kaplayarak elde edilmektedir. Kaplama ve laminasyon, kumaşların fiziksel ve estetik özelliklerini geliştirmek ve değiştirmek, kumaşların, polimer, köpük ve filmlerin avantajlarını kombine ederek, kullanım alanını genişletmek amacıyla uygulanmaktadır. Kaplama ve laminasyon prosesleri sonucu elde edilen tekstil ürünleri bugün tekstil endüstrisinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Kumaş Kaplama Taleplerinde Artış
Teknik tekstillere olan talebin artışı özellikle son yıllarda kaplanmış kumaşlara olan talebi de arttırmıştır. 1995 yılında 2038,5 bin ton olan kaplama kumaş kullanımının, yıllar bazında artış göstererek 2005 yılında 2685,6 bin tona yükseldiği görülmektedir. 2005 yılı esas alındığında; üretilen kumaşların %36,6′ sının taşıtlarda kullanıldığı, bunu %27 ile sportif amaçların izlediği, daha sonra da endüstriyel kullanımının yaygın olduğu tespit edilmektedir. 2010 yılına ait tahminlere göre; kumaş kaplama kullanımının artış göstermeye devam edeceği, 3144,2 bin ton seviyesine ulaşacağı öngörülmekte, toplam kullanımda sırasıyla taşıtlara yönelik mamullerin sportif malzemelerin ve endüstriyel mamullerin alacağı düşünülmektedir.
Tüm dünyada tekstil sanayi, teknik tekstil olarak bilinen ve bütün tekstil uygulamaları içerisinde en hızlı büyüyen segment olan tekstillere doğru esaslı bir yönelim halindedir. Teknik tekstillerin konfeksiyon için üretilen tekstillerden yaklaşık 2 kat daha hızlı büyüdüğü tahmin edilmektedir. 2000 yılından 2007 yılına kadar olan sekiz yıllık süreçte, Türkiye’nin teknik tekstil ihracatı dolar bazında yaklaşık 2,5 katına çıkmıştır. 2007 yılında 107,1 milyar dolarlık Türkiye genel ihracatı içerisinde teknik tekstil ihracatının payı %1 olmuştur. Son sekiz yıl içerisinde Türkiye’nin teknik tekstil ihracatı %4 ile %22 arasında değişen oranlarda dalgalanarak artmıştır. İhracatın yıllık ortalama artış oranı %15’dir.
Yüksek Kalite Kumaş Kaplama
Kumaş kaplama veya laminasyon işlemi sonucu rüzgarlık, montluk, pantolonluk gibi günlük giysilik kumaşlar üretileceği gibi, zirai tekstillerden tıbbi tekstillere, ev tekstillerinden koruyucu giysilere kadar farklı kullanım amaçları için teknik tekstil ürünlerinin üretilmesi mümkündür.
Temel olarak bu kullanım alanları giysilik ürünler, giysilik dışı kullanım alanına sahip ürünler(suni deri, inşaat alanında kullanılan tekstil ürünleri, hava yastığı uygulamaları, halı arkası kaplamaları, otomobil iç döşemeleri için uygulamalar gibi), yüksek teknolojiye sahip ürünler (koruyucu veya kamuflaj giysiler, iletken polimer kaplı kumaşlar) olarak da incelenebilir. Kumaş Kaplama veya laminasyon işlemi sonucu elde edilecek ürünün özellikleri kullanım alanına uygun bir zemin kumaşı, uygun kaplama materyali, uygun kaplama yada laminasyon tekniği seçilerek belirlenmektedir.
TEKNOLAM LAMİNASYON
Yayla Mahallesi, Dadaş Caddesi,
No:15 Sultangazi/İstanbul
T: 0 212 595 49 04
F: 0 212 595 23 66
E: info@teknolaminasyon.com.tr
© 2022 Teknolam Laminasyon Hizmetleri, Tüm Hakları Saklıdır.
İçeriğe dön